Navigation

Governing Body

The Governors of the school are people drawn from the local community and others interested in the well being of the school. The Head directs the running of the school and the Governing Body is responsible for strategic direction and monitoring the school’s progress. The Governors receive termly reports from the Headteacher on the school and its activities, and consider information from the London Borough of Greenwich Education Authority on policy matters, the school resources and changes to premises. The Governors are involved in appointing staff and act as an appeal body in cases when children have to be excluded. Governors take an active part in the school through curriculum visits and attendance at events and performances. The composition of the school’s Governing Body differs from county schools because The John Roan is voluntary controlled. Foundation Trustees manage The John Roan Foundation legacy funds and property. The school’s annual budget is funded by the London Borough of Greenwich Education Authority.

If you would like to apply for governorship in school, please contact the Headteacher's Personal Assistant.
Email: Mrs P Taylor
People from ethnic minority & disadvantaged backgrounds are particularly welcome to apply.

If you would like to email the Governors please use this address: governors@thejohnroan.greenwich.sch.uk

 

Board of Governors

Constitution

Members

Date App

Term Expiry

Co-opted Governor

Mr Roddy Wilson

28.09.2015

27.09.2019

Co-opted Governor

 

 

 

Co-opted Governor

 

 

 

Foundation Governor

Michael Smith

01.07.2017

01.07.2021

Foundation Governor

Ms Linda Nelson

01.06.2017

31.05.2021

Foundation Governor

Mr Chris Strong

15.10.2015

14.10.2019

Foundation Governor

Ms Linda Karlsen

18.11.2014

17.11.2018

Headteacher

Ms Catherine Wensley

 

 

Staff Governor

Mr Luke Thomas

30.04.2017

29.04.2021

Local Authority Governor

 

 

 

LA Additional Governor

Ms Catherine Farrant

01/09/2016

01/09/2020

LA Additional Governor

Ms Christine Whatford

01/09/2016

01/09/2020

Parent Governor

Ms Rachel Booth

10.01.2014

09.01.2018

Parent Governor

 Jo Franklin

 24.11.2017

 24.11.2021

Parent Governor

 Michael Freeman

 24.11.2017

 24.11.2021

Committees

Learning and Achievement Committee

Chair: Mrs L Karlsen

Members:

Mrs C Whatford

Ms C Wensley

Mr R Wilson

Ms R Booth

Mr L Thomas

Resources Committee

Chair: Mrs C Farrant

Members:

Mrs C Whatford

Ms C Wensley

Mr M Smith

Ms L Nelson

Mr C Strong

Ms D Turner (attendee)

The Pay Committee

Chair: Mrs C Whatford

Members:

Mrs C Farrant

Ms L Karlsen

Latest News

View all news